مقالات

بازارهای افقی و عمودی در بازاریابی

 

بازار افقی چیست؟

 

 مدیر پوینت: بازار افقی نوعی بازار متنوع است به طوری که محصولات ایجاد شده قادر هستند به پاسخگویی به نیازهای بیشتر از یک صنعت نیز پاسخ دهند. بازار افقی بازاری است که در آن کالا یا خدمات خروجی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و تقاضای زیادی دارد و بنابراین تولیدکنندگان ریسک کمی را در تقاضا برای محصول خود متحمل می شوند. با این حال، تولیدکنندگان معمولاً با رقابت زیادی در صنعت مواجه هستند.

 

اقلام کلیدی در بازارهای افقی

بازارهای افقی بازارهایی هستند که در تولید و مصرف گسترده، متنوع و چندبخشی شرکت می کنند.

 

 

بازارهای افقی وعمودی

 

محصولات همگنی  که در چندین بخش از بازار فعالیت می کنند و مشتریان گسترده ای را جذب می کنند، نمونه هایی از فعالیت در بازار افقی هستند.

 

این را می توان در مقابل بازارهای عمودی قرار داد که در یک محصول خاص تخصص دارند یا بر روی جمعیتی خاص متمرکز هستند.

 

شناخت بازارهای افقی

 

سودآوری شرکت‌هایی که کالاها را در بازار افقی تولید می‌کنند، بیشتر توسط عوامل داخلی تعیین می‌شود تا عوامل خارجی، زیرا محصولات آنها معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه ای از یک بازار افقی، تقاضا خودکار برای در تمام صنایع است.

 

کسب‌وکارهایی که در یک سیستم بازار افقی فعالیت می‌کنند، به دنبال جذب جمعیتی گسترده هستند که خاص نباشند. به عنوان مثال، یک فروشنده مبلمان اداری احتمالاً قصد ندارد شرکت های دیگری را که در مبلمان اداری تخصص دارند، هدف قرار دهد (به آنها بفروشد). در عوض، آن‌ها   کسب‌وکارهایی را هدف قرار می‌دهند که دفتر کار دارند. شرکت‌های حسابداری، آژانس‌های مسافرتی، آژانس‌های بیمه و غیره. بازار آنها هر کسی است که به مبلمان اداری نیاز دارد.

نمونه هایی از شرکت ها در بازارهای افقی شامل سری محصلات همگن و شرکت های تولیدی متنوع است.

 

بازارهای افقی در مقابل بازارهای عمودی

 

بازارهای عمودی برعکس بازارهای افقی هستند زیرا بر یک بخش بسیار خاص یا جمعیتی تمرکز دارند. به عنوان مثال، تولید کننده فناوری پنل خورشیدی که هیچ محصول دیگری را تولید نمی کند. این نوع بنگاه ها معمولاً کالاهای خود را به پیمانکاران و نصاب های خورشیدی می فروشند. به عبارت دیگر،کسانی که به آنها می فروشند معمولاً مشاغلی هستند که با یکدیگر رقابت می کنند.

 

اهداف برگزاری ایونت

 

 

 

بازارهای افقی

 

با یک ویژگی جمعیت شناختی که برای انواع مختلف کسب و کارها اعمال می شود، تعریف می شود

 

گسترده تر از بازارهای عمودی

 

معمولا همکاری و به دنبال فرصت های مشترک

 

فرصتی برای بازاریابی برای مخاطبان عام

بازارهای عمودی

 

گروهی از مشاغل که صنعت مشابهی دارند

 

اغلب با یکدیگر رقابت می کنند

 

فرصتی برای بازاریابی برای یک مخاطب خاص

 

 

استراتژِ های نفوذ در بازار

 

 

ملاحظات خاص

اگرچه انواع بازارها تفاوت‌های آشکاری دارند، اما معمولاً می‌توان عملیات یک کسب‌وکار را به‌عنوان ارائه همزمان بازارهای افقی و عمودی توصیف کرد. به عنوان مثال، یک شرکت کفش می تواند به صورت افقی در منطقه ای که در آن قرار دارد، بازاریابی کند. همچنین می‌تواند به صورت عمودی برای هر کسی که قصد خرید یک جفت کفش جدید را دارد، عرضه کننده باشد. یک شرکت انتشارات کتاب کودک می تواند به صورت افقی برای افراد باسواد یا به صورت عمودی برای کودکان و والدین بازاریابی کند.

 

دانستن اینکه شرکت مد نظر شما می خواهد به کدام بازارهای افقی و عمودی خدمت کند، می تواند به موفقیت بازاریابی آن کمک کند. با تعریف بازارهای خود، بهتر می‌توانید به نیازهای بازارهای خود   چه به‌طور کلی و چه به‌طور خاص پاسخ دهید.مدیر پوینت  امید وار است این نوشته  برای شما مفید بوده باشد.

 

 

0

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا