مقالات

دروغ در تبلیغات

 جایگاه دروغ در تبلیغات تجاری

مدیر پوینت : یک فرد به طور متوسط هر روز حدود 6000 تا 10000 تبلیغ را مشاهده می کندو این تبلیغات بیش از آنچه فکر می کنید بر ناخودآگاه شما تأثیر می گذارد.

اگرچه ممکن است منبع را تأیید نکنید،ولی تبلیغ همچنان در حال دریافت است و بر پاسخ های شما به محصول تأثیر می گذارد.
با در نظر گرفتن این موضوع، تبلیغات کاذب می‌تواند فوق‌العاده مضر باشد ، یک دروغ بازاریابی می‌تواند باعث شود شما هر چیزی را در مورد یک برند باور کنید و متقاعدتان کند که محصول آن زندگی شما را بهبود می‌بخشد.

اگرچه قوانینی کنترلی در مورد آنچه که تبلیغ‌کنندگان مجاز به بیان آن‌ها هستند وجود دارد، اما برخی از برندها افراط می نمایند و تبلیغات خود را بر اساس دروغ‌های صریح بنا می کنند.

از محصولاتی که می توانند همه بیماری ها را درمان کنند تا بلیط های رفت و برگشت رایگان به آمریکا، در اینجا برخی از بزرگترین دروغ های تاریخ تبلیغات آورده شده است.

مسئولیت،قانونی بودن،راستگویی،مناسب بودن تعهدات اساسی برای همه تبلیغات هستند، اگرچه ممکن است الزامات بیشتری برای بخش های خاصی وجود داشته باشد.

تبلیغات باید به قوانین حمایت از مصرف کننده در برابر مقررات تجارت ناعادلانه پایبند باشد. این بدان معنی است که تبلیغ کنندگان نباید مصرف کنندگان را گمراه کنند به عنوان مثال، یک شرکت نمی تواند پیام های نادرست یا فریبنده برای مخاطبانش بفرستد، اطلاعات حیاتی را کنار بگذارد یا از تکنیک های تهاجمی برای فروش محصول خود استفاده کند.

در ادامه این مطلب از سایت مدیر پوینت نگاهی به برخی از بزرگترین دروغ های تبلیغات بیندازیم.

دروغ در تبلیغات

درمان دکتر کخ تمام داروهای می تواند همه بیماری ها را درمان کند

در دهه 1940 در آمریکا، دکتر ویلیام فردریک کخ ادعا کرد که دارویی را اختراع کرده است که می تواند “همه بیماری های انسان را درمان کند” که او آن را گلیوکسیلید نامید. از سل گرفته تا سرطان و بیماری‌های مقاربتی، بیش از 3000 پزشک در سراسر ایالات متحده این درمان را تهیه کردند و برای هر دوز از بیماران تا 300 دلار هزینه دریافت کردند.

شیمیدانان دولتی که مشکوک شده بودند، این دارو را آزمایش کردند، ومتوجه شدند که به اصطلاح گلیاکسیلید کخ در واقع آب مقطر است.

این دکتر مدتی بعد به ریودوژانیرو گریخت و هرگز تحت پیگرد قانونی قرار نگرفت، اما این دارو توسط FDA (سازمان غذا و دارو) به عنوان یک تقلب طبقه بندی شد.

اینکه ویتامین‌ها می‌توانند از سرطان جلوگیری کنند شرکت داروسازی آمریکایی بایر در سال 2009 اعلام کرد که ویتامین‌های آن‌ها می‌توانند از سرطان پروستات در مردان جلوگیری کنند و به دلیل وجود ماده‌ای به نام سلنیوم در سال 2009. که این ماده معدنی به طور کامل از سرطان پروستات جلوگیری می کند.

 

درباره خلاقیت در بازاریابی

 

 

بایر به دلیل تبلیغات رادیویی و تلویزیونی که این ادعاها را مطرح می کرد، شکایت کرد و مجبور شد 3.3 میلیون پوند به ایلینوی، کالیفرنیا و اورگان بپردازد، این مکان ها جای بودند که ویتامین های آنها به میزان زیادی ذخیره و مصرف شده بود.

 

شما می توانید دو بلیط رایگان به آمریکا بگیرید

در سال 1992، شرکت جاروبرقی هوور به بریتانیایی‌ها وعده دو پرواز رایگان رفت و برگشت به ایالات متحده داد، در صورتی که حداقل 100 پوند برای هر محصول هوور خرج کنند. هوور که انتظار داشت مردم این پول را بپردازند و از روند طولانی و پیچیده تهیه بلیط به آمریکا دست بکشند، استقبال مصرف کنندگان بسیار زیاد بود و هوور حدود 300000 متقاضی را برای بلیط های خود ثبت نام کرد. بعدا بسیاری از مشتریان آنها از شرکت شکایت کردند و رسیدگی به پرونده های قضایی تا سال 1998 ادامه یافت و بسیاری از مدیران هوور نیز از شغل خود برکنار شدند.

بدون ورزش یا رژیم لاغر شوید

استیو گاروی بازیکن بیسبال توسط شرکت Enforma Natural Products برای تبلیغ دو مکمل رژیمی به نام Enforma System فعال بود.

این شرکت ادعا کرد که با چربی گیری مانع جذب چربی شده و باعث می‌شود فرد بدون رژیم یا ورزش وزن کم کند. این شرکت به سرعت به دروغ‌پردازی دست زد تا اینکه مجبور شد 10 میلیون دلار برای رضایت مصرف‌کننده بپردازد و شکایت‌های حقوقی در مورد این پرونده تا پنج سال پس از آن ادامه یافت.

کمیسیون تجارت فدرال چندین بار تلاش کرد از استیو گاروی به دلیل مشارکت در این آگهی در دادگاه های فدرال شکایت کند، اما دادگاه ها حکم کردند که ورزشکاران تأیید کننده در برابر اظهارات گمراه کننده در تبلیغات مسئولیتی ندارند. این موضوع باعث شد FTC اظهارات نادرست در تبلیغات را برای افراد مشهور غیرقانونی اعلام کند.

این کرم صورت صورت شما را تغییر می دهد

ancome و Olay، در موقعیت‌های مشابهی درگیر شده‌اند به طوری تصاویر مدل‌های خود را فتوشاپ میکردند تا پوست شان صاف‌تر به نظر برسد، سپس در تصایر تبلیغ میکردند که کرم صورتشان همان نتایج را به مشتری میدهد.

همه تبلیغات مشابه به دلیل “گمراه‌کننده” بودن ممنوع شدند، به ویژه تبلیغات L’Oreal که چندین بار توسط جو سوینسون، نماینده لیبرال دموکرات، مورد شکایت قرار گرفت. با این حال، اداره استانداردهای تبلیغاتی حکم داد که پس از تولید تا زمانی که «اثر حاصل از تأثیری که محصول قادر به دستیابی است به طور گمراه‌کننده‌ای اغراق‌آمیز نباشد» دادگاه رای داد از آنجایی که تصاویر دستکاری شده اند کاملاً رنگ مدل ها، طبیعی باشند پس از قانون سرپیچی شده است.

 

 

شوک الکتریکی می تواند سرطان و ایدز را درمان کند

دکتر هولدا کلارک ادعا کرد که تمام بیماری های انسان به دلیل عفونت های انگلی است و شوک الکتریکی می تواند این انگل ها را از بین ببرد.

او برای تبلیغ وسایل الکتریکی خود – “zappers” – ادعا کرد که از آنجایی که همه بیماری ها نتیجه انگل ها هستند، می توانند همه بیماری ها از جمله سرطان و ایدز را درمان کنند.

FTA و سازمان غذا و دارو ادعاهای او را بی‌اساس و جعلی تلقی کردند، بنابراین آگهی‌ها او جمع شدند.

 

این کفش ها می توانند باعث کاهش وزن شما شوند.

شرکت کفش Skechers کفش های شیپ آپ خود را با کک و نمایش سلبریتی ها و این ادعا که صرف بستن بند کفش آنها باعث کاهش وزن می شود، به بازار عرضه کرد.

FTC به سرعت علیه Skechers که باید 40 میلیون دلار فروش کرده بود و اعلام نمود باید به هر مشتری که کفش خود را پس می خرید پولش بازپرداخت شود.

به طور مشابه، Reebok ادعا کرد که محدوده Easy Tone آن به طور خودکار باعث کاهش وزن افراد می شود و پرونده آنها نیز با 25 میلیون دلار با هزینه اضافی بازپرداخت برای هر کسی که محصول را خریداری کرده بود حل شد.

 

 

تاثیر هوش مصنوعی در بازاریابی

 

این غلات می تواند ایمنی کودکان را بهبود بخشد.

نام تجاری معروف غلات Kellog ادعا کرد که Rice Krispies آنها به دلیل 25 درصد آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد مغذی توصیه شده روزانه در غلات موجود در غلات، به تقویت ایمنی کودک کمک می کند.

آنها این نادرستی را به طور برجسته در روی جعبه محصول تبلیغ کردند.

FTC به Kellog دستور داد تا ادعاهای اثبات نشده خود را حذف کند در غیر این صورت آنها به دادگاه برده می شوند.
Kellog این ادعا های کذب تبلیغاتی را از روی جعبه خود حذف کرد و با بیانیه ای محکم اطمینان داد که علم ثابت کرده این آنتی اکسیدان ها به سیستم ایمنی کودک کمک نمی کنند.

 

سیگار کشیدن برای شما خوب است.

در اوایل قرن بیستم، قبل از اینکه مردم از اثرات ماندگار سیگار باخبر شوند، بسیاری از مردم، از جمله پزشکان و کودکان، نسبت به دود سیگار مشکلی نداشتند.

اگرچه، اکنون می دانیم که سیگار چه اثرات منفی می تواند برای سلامتی داشته باشد ، نگاه کردن به تبلیغات گذشته می تواند بسیار نگران کننده باشد. چندین شرکت مانند Asthma Cigarettes، Pall Mall و Big Tobacco ادعاهای قابل توجهی در مورد محصولات خود داشتند.

مثلا می گفتند سیگار آنها برای سلامتی مفید است و احتمال عفونت برونش را کاهش می دهد و حتی برخی از پزشکان نیز این محصولات را تایید کردند. اگرچه این رفتار ممکن است منعکس کننده باورهای در آن زمان باشد، زمانی که علم مضرات سیگار کشیدن برای سلامتی را آشکار کرد، شرکت ها به سرعت این تبلیغات را غیرقانونی دانستند.

 

تبلیغات دروغین

صرف نظر از فرمت تبلیغات ممکن است لازم باشد تبلیغات کمی نمکین باشد اتا چیزی بیش از حد خوب به نظر رسد اما این مساله حدی دارد زیرا تبلیغات نادرست می تواند هم برای مصرف کننده و هم برای شرکت در درازمدت بسیار مضر باشد.

با این حال، تبلیغات زمانی که به خوبی مورد استفاده قرار گیرد به سود کسب و کار تمام میشود زیرا مشتری به آنها اعتماد خواهد کرد و احتمال بازگشت آنها نیز بیشتر میشود.

 

اهداف برگزاری ایونت در بازاریابی

 

بنابراین دفعه بعد که یک تبلیغ عجیب و غریب را دیدید و وسوسه شدید، فقط به بلیط های رفت و برگشت رایگان به آمریکا فکر کنید که بیش از 300000 انگلیس گول خوردند و هرگز به آن دست نیافته اند – می توانید از دردسرهای زیادی نجات پیدا کنید!

0

امتیاز کاربر: 4.6 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا