مقالات

روش های در روانشناسی تبلیغات تجاری

با رشد حوزه تبلیغات و افزایش تحقیقات در ناخودآگاه انسان، علم تبلیغات نیز تکامل یافته است. در دنیای تبلیغات امروزی، اغلب روانشناسی تبلیغ است که مهمتر از ارزش واقعی محصولی است که فروخته می شود.

روانشناسی در تبلیغات

مدیر پوینت : چه چیزی باعث موفقیت یک تبلیغ می شود؟ آیا سکویی است که در آن تبلیغ می شود؟ میزان هزینه ای که برای تولید آن صرف شده است؟ محصولی که می فروشدیا چیزی خیلی بیشتر است؟ در دریایی از آگهی‌های تبلیغاتی، تریلرها، بیلبوردها، پوسترها و پاپ‌آپ‌های بی‌پایان – تبلیغاتی که در میان بقیه برجسته هستند، آن‌هایی هستند که از علم روان‌شناسی استفاده می‌کنند ، در ادامه با جنبه های دیگری از روانشناسی تبلیغات در سایت مدیر پوینت همراه باشید.

به گفته دکتر جین داگلاس، دانشیار ارتباطات مدیریت در کالج بازرگانی وارینگتون در دانشگاه فلوریدا، «شما می‌توانید با [محصولی] که برای مدت طولانی کار نمی‌کند کنار بیایید، می‌توانید ده‌ها میلیون دلار دریافت کنید. یا صدها میلیون دلار از چیزی قبل از اینکه مردم بفهمند کار نمی کند.»

شرکت‌های تبلیغاتی به‌جای تمرکز بر محصولی که به فروش می‌رسد، پول و زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد چیزهایی می‌کنند که مردم را وادار به انجام کاری  می‌کند.

در سال 1957، ونس پاکارد، روزنامه‌نگار و منتقد اجتماعی مشهور آمریکایی، کتابی به نام «متقاعدکنندگان پنهان» منتشر کرد که به سرعت در بین مردم آمریکا تأثیرگذار شد. پاکارد در کتاب خود روش‌ها و تکنیک‌های روان‌شناختی را که تبلیغ‌کنندگان در تلاش برای متقاعد کردن بینندگان به خرید محصولاتشان استفاده می‌کردند، بررسی کرد.

شصت سال بعد، بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی هنوز به استفاده از تکنیک‌های پوشش داده شده در کتاب پاکارد برای ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی موفق متکی هستند. بسیاری ممکن است بر این باور باشند که توانایی تصمیم گیری در مورد خرید یا عدم خرید یک محصول یک انتخاب منطقی است، با این حال، داگلاس گفت: « رفتار غیرمنطقی عملاً بر همه رفتارهای خرید ما غالب است. در حالی که مفاهیم ممکن است پیچیده به نظر برسند، ابزارهای ساده مختلفی وجود دارد که شرکت های تبلیغاتی بارها و بارها از آنها استفاده می کنند.

 

عمل متقابل

یکی از اصلی‌ترین تاکتیک‌هایی که تبلیغ‌کنندگان استفاده می‌کنند، ایده متقابل است. به عبارت ساده، مفهوم متقابل احساس مدیون بودن کسی است که بعد از انجام کاری برای شما انجام داده است. به همین دلیل، هنگامی که از شما خواسته می شود، احتمال بیشتری برای بازگشت لطف خواهید داشت. این مفهوم بارها در دنیای روانشناسی آزمایش شده است.

در عمل، همین مفهوم را می توان با تبلیغاتی که یک هدیه رایگان با خرید ارائه می دهند، مشاهده کرد. این عمل متقابل در دنیای تبلیغات است و یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که تبلیغ‌کنندگان می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

کمبود

یکی دیگر از تاکتیک‌های روان‌شناختی که معمولاً در تبلیغات استفاده می‌شود، کمیابی است. داگلاس می گوید : «کمیابی یکی از قوی‌ترین محرک‌های رفتار غیرمنطقی است.

مفهومی که در اینجا مطرح است این است که اگر به دلیل محدودیت در دسترس بودن و محدودیت زمانی احساس فشار می کنید، احتمال خرید یک محصول بیشتر است. تبلیغاتی که شعار «پیشنهاد با زمان محدود» یا «قبل از رفتن آنها را دریافت کنید» فلش می‌کنند، از این ابزار روان‌شناختی استفاده می‌کنند.

مطالعه‌ای که در سال 1975 توسط محققین Worchel، Lee و Adewole انجام شد، نشان داد که درک کمبود چقدر می‌تواند مؤثر باشد. در این مطالعه از 200 دانشجوی دختر در مقطع کارشناسی خواسته شد که ارزش را به دو شیشه مختلف پر از کلوچه   نسبت دهند. یک شیشه با ده کلوچه پر شده بود در حالی که دیگری فقط دو عدد داشت.

محققان مشاهده کردند که دانش‌آموزان به شیشه‌ای که فقط دو کلوچه در آن نگه می‌دارد، ارزش بیشتری قائل هستند. این کمبود در محل کار است – هر چه نادرتر تصور شود احتمال خرید آن بیشتر است.

 

درخواست عاطفی

جذابیت عاطفی ممکن است یکی از مهم ترین تاکتیک هایی باشد که یک تبلیغ کننده می تواند از آن استفاده کند. مردم بیشتر مصرف‌کنندگانی هستند که کورکورانه به صفحه‌ هات نمایش‌ها خیره می‌شوند و به دنبال خریدمحصولات هستند.

ما با تجربیاتمان تعریف می‌شویم و حتی اگر غیر از این باور داشته باشیم، بسیاری از انتخاب‌های ما از طریق تفکر منطقی انجام نمی‌شوند. این هدف یک کمپین موفق برای رسیدن به ناخودآگاه و ایجاد یک اثر عاطفی پایدار است.

اگر یک کمپین بتواند نوع مناسبی از احساسات را از بینندگان خود اعم از شادی، غم، ترس یا خشم برانگیزد، آن تبلیغ بدون توجه به محصولی که می فروشد موفق خواهد بود.

 

 

احساسات در تبلیغات

 

 

به عنوان مثال، در سال 2012 فولکس واگن تبلیغی را منتشر کرد که در آن کلیپ هایی از خنده افراد در تمام سنین به نمایش گذاشته شده بود  در انتهای آگهی، درست قبل از ظاهر شدن لوگوی فولکس واگن، این جمله  به چشم می  خورد : «مو ضوع مایل ها نیست، نحوه زندگی در آن هاست».

با این حال، چیزی که این تبلیغ را بسیار جالب می کند، این واقعیت است که حتی یک خودرو در کل تبلیغات نمایش داده نمی شود. با این حال، حتی بدون نمایش محصول، فولکس واگن موفقیت ایجاد می کند

 

 

درباره بازاریابی رویداد

 

تصویر نامطلوب برند

همانطور که داگلاس توضیح می دهد، “موفق ترین تبلیغات شبیه تبلیغات نیست، بزرگترین انقلابی که در تبلیغات رخ داده است، برای نمایش تمایز بین تبلیغات و محتوای معمولی است”

در چنین مواردی، تبلیغ موفق است زیرا به ناخودآگاه بیننده می رسد و جذابیت عاطفی ایجاد می کند و باعث می شود آنها احساسات مثبت را با شرکت مرتبط کنند. هنگام مقایسه برندهای مختلف خودرو، این احساسات است که در نهایت بر انتخاب مصرف کننده تأثیر می گذارد.

 

روانشناسی در تبلیغات

 

کار تبلیغات تجاری بسیار فراتر از فروش یک محصول است. تبلیغ‌کنندگان برای ایجاد برندهایی که متناسب با ضمیر ناخودآگاه انسان هستند، کار بسیار زیادی انجام می‌دهند، و اگرچه ممکن است  شما باور داشته باشید که احساساتتان در مورد یک محصول کاملاً به اختیار شما بستگی دارد،  اما تحقیق روان‌شناختی چیز دیگری می‌گوید. مدیر پوینت امیدوار است این نوشته برای شما مفید بوده باشد.

 

درباره خلاقیت در بازاریابی

0

امتیاز کاربر: 3.6 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا